Ještě donedávna jen málokdo tušil, co to přesně znamená, když někoho „zatejpujete“. Dnes se však už většině lidí při těchto slovech vybaví pohled na televizní přenosy, kde sportovcům při běhu září barevné pásky na nohou. Přitom tejpování jako takové je známé už několik desítek let – nejdříve se používaly fixační tejpovací pásky, které měly podpořit svaly a klouby ve sportovní činnosti. Postupně se však vyvíjely pásky z pružnějšího materiálu, dnes známé jako tejpy.
S technikou tejpování přišel začátkem osmdesátých let 20. století doktor Kenzo Kase v Japonsku, který vycházel ze základní myšlenky, že k udržení zdraví i k jeho znovunastolení je důležitý pohyb a svalová aktivita. Svaly však nejsou důležité pouze pro samotný pohyb, ale také pro krevní a lymfatický oběh nebo udržení tělesné teploty. Právě tím se tejpování výrazně odlišuje od dřívějšího fixačního.
Zatímco fixační tejpovací páska nemá ze své materiálové podstaty schopnost přizpůsobit se pohybu, čímž výrazně omezuje krevní a mízní cirkulaci, kineziologická páska zhruba odpovídá svou elasticitou a tloušťkou lidské kůži. Díky tomu dochází k vytváření efektu oživování kůže přes její povrch. Po jakémkoliv traumatu totiž ve tkáních lidského těla probíhá zánětlivá reakce. Vzniká lokální otok, který způsobuje nárůst tlaku. Právě kvůli zvýšenému tlaku je narušen krevní oběh a zpomalen tok lymfy, což mimo jiné aktivuje receptory bolesti. Tejpování způsobuje velmi rychlé pominutí tlaku, díky čemuž je krevní a lymfatický oběh znovu obnoven. Také pociťovaná bolest rychle mizí. Naopak fixačním tejpem se dosahuje pouze jediného efektu – zpevnění, a to jak ve smyslu ochrany nejvytíženějších částí těla u zdravých jedinců, tak po úrazech namísto ortéz.
Kouzlo kineziologického tejpu tedy spočívá zejména v materiálu, ze kterého je vyroben. Tuto elastickou pásku je možné nejen natáhnout, ale následně také vrátit do původního rozměru. Navíc nedráždí pokožku, nevyvolává přecitlivělost a je vodostálá – její aplikace tedy nebrání běžné denní hygieně, plavání ani provozování různých sportovních činností.
Tejpy se lepí bez tahu nebo s mírným tahem na protažený sval. Podle potřeby se mohou také nastřihovat, čímž vzniká tzv. X-tejp nebo Y-tejp. Při tejpování míst s problematickým mízním oběhem nebo u otoků se může tejp rozstřihnout na více úzkých proužků. Konce tejpu se zastřihávají dokulata, aby se rohy třením o oděv neodchlipovaly. Aplikací kineziologických tejpů na klouby můžeme celkové podpořit jejich stabilitu, postavení a bolestivost.
Využití tejpů je skutečně pestré. Od doléčování úrazů či redukování zánětů přes řešení městnání tekutin, jakými mohou být edémy nebo modřiny, korekci držení těla, ošetřování poškození způsobených přetížením, jako je na příklad tenisový loket, až po neuro-reflexivní ovlivňování při bolestech hlavy. Správným používáním technik tejpů tak můžete nejen ulevit svalům od napětí, pomoci stabilizovat klouby, podpořit vazy a šlachy, snížit otok či urychlit hojení, ale i zmírnit nebo zcela odstranit bolest.
Ukázka aplikace tejpu na otok nebo modřinu.
Před aplikací
Po aplikaci tejpu
Pokud se chcete dozvědět více o tejpování, podívejte se na nabídku našich prezenčních kurzů a online kurzů, kde nabízíme školení od základního kurzu až po beauty tejpování.